enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp gümüşhane gümüşhane haberler
DOLAR
9,8254
EURO
11,4802
ALTIN
566,85
BIST
1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Gümüşhane
Karla Karışık Yağmur
9°C
Gümüşhane
9°C
Karla Karışık Yağmur
Salı Çok Bulutlu
12°C
Çarşamba Az Bulutlu
18°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
18°C
Cuma Az Bulutlu
18°C

Buhranlar Anaforunda-3

0
A+
A-

Onulmaz gibi görülen manevî yaralarımız Resulullah’ın manevî reçeteleriyle iyileşebilir. Fakat hasta da iyileşmeyi istemelidir. Meselelerimizin çoğu, iç dünyamızın tarûmar olmasıyla ilgili olduğu için tedavisi de psikolojiktir. Bu yaralar dıştan görülmeseler de içten içe bünyeyi kemirirler. Kalpler kararmaya görsün, bir noktadan sonra aydınlatmak mümkün olmayabilir. O raddeye gelmeden iç dünyamızı mamur etmenin yollarını aramalıyız. Aslında bu sanıldığı kadar zor değildir. Çünkü Allah, kulunu cehennem ateşinden kurtarıp cennetine koymak için vesileler arıyor. Yeter ki kul iman üzere yaşamak için bir adım atsın… İkinci adım için kendini daha istekli ve rahat hissedecektir. Çünkü sevap kazanma yolları günahlara nazaran daha çoktur. Günah bir yazılır, sevaplar kat kat… Ebu Hüreyre’den rivayet edilen şu hadisteki müjdelere bir göz atalım da bu güzel hakikati idrak edelim:

“İnsanın vücudundaki kemiklerin birbirine her eklendiği yer karşılığında her gün bir sadaka borcu vardır. İnsan iki kimse arasında adaletle hükmeder bu bir sadaka olur. Hayvanına binmek üzere olan bir kişiye yardım eder yahut yerdeki eşyasını kaldırıp verir bu bir sadaka olur. Güzel söz de bir sadakadır. Namaza gitmek üzere attığı her adımı bile bir sadaka sevabı getirir. Yoldan eziyet veren bir engeli kaldırır o da bir sadaka olur.”

Manevî kalkınmanın esasını ahlak teşkil eder. Nuranî ahlaka sahip olmadıkça kurtuluş için çırpınmamız beyhûdedir. Zira çırpındıkça daha da batarız. Teknolojik gelişmeyle manevî kalkınmayı dengede tutamazsak sıkıntılar baş gösterir. Muvazeneyi sağlamak ve o doğrultuda yaşamak lâzımdır. Herkesin bir mefkûresi olmalı ve ona ulaşmak için gayret sarfetmelidir. Müslümanlığı kimlik olarak kabul etmiş kimselerin de mefkûresi İslâm ülküsünü yaşamak ve yaşatmaktır. Bu uğurda her engeli aşmayı zevk hâline getirmek gerekir.

Mümin istikamet üzere yaşar. İstikamet sözde, işte, düşüncede doğru ve dürüst olmak demektir. İstikametten uzaklaşan şeytana yaklaşır. Oysa Allah bize doğru yolu da, sapık fırkaları da apaçık göstermiştir. Yüce Rabbimiz bununla ilgili olarak şöyle buyuruyor: “Ey Âdemoğulları, ben size and vermedim mi ki: Şeytana kulluk etmeyin, çünkü o, sizin için apaçık bir düşmandır… Bana kulluk edin, doğru yol budur.”(Yasin S. 60–61. Ayetler)

Günümüzde büyük bir güven bunalımı yaşanıyor. İnsanlar arasında emniyet kalmamış. Kimse kimseye güvenmiyor. Herkes karşısındakini potansiyel suçlu ve düşman olarak görüyor. Fırsat bulanlar, en yakınındakileri kandırmaktan hicap duymuyor. İslâmî değerlerden uzaklaştıkça ve dünyanın geçici süslerine bağlandıkça yaratılış gayemizden uzaklaşıyoruz. Kimin doğru, kimin yanlış söylediği belli değil. Bu feci manzara karşısında yüce Allah imdadımıza yetişerek şöyle buyuruyor: “ Allah’a çağıran, salih amelde bulunan ve: ‘Gerçekten ben Müslümanlardanım’ diyenden daha güzel sözlü kimdir?”(Fussilet S. 33. Ayet)

Basiretli Müslümanlar küfür ehlinin oyunlarına gelmez. Çünkü inancının doğruluğundan emindir. Bugünkü kitaplar içerisinde tahrif edilmemiş olan sadece Kur’an-ı Kerim’dir. Kim ne derse desin, mühim olan Kur’an’ın dediğidir. Küfür ehli karşısında zelil ve rezil olmaktan sakınmak gerekir. Teslis inancı içerisinde hatalar zincirine takılıp kalan ve inançlarını oyuncak hâline çevirenlerin yüzüne Allah’ın şu ifadeleri tokat gibi inmektedir: “Onlar, dinlerini bir eğlence ve oyun (konusu) edinmişlerdi ve dünya hayatı onları aldatmıştı. Onlar, bu günleriyle karşılaşmayı unuttukları ve bizim ayetlerimizi ‘yok sayarak tanımadıkları’ gibi, biz de bugün onları unutacağız.”(Araf S. 51. Ayet)

Günümüz insanı pek çok sapık mezhebin ve dünya görüşünün içerisinde yaşama mücadelesi veriyor. Bu hizipleşme gençlerimizi tehdit ediyor. Kitle iletişim araçları gece gün demeden evlerimize kadar girip şer pompalıyor. Ezberinde Fatiha suresi bile olmayanların belleğinde nice lüzumsuz bilgiler saklı… Şarkı sözleri, magazin haberleri, futbol yıldızları; daha bilmem neler… Çöplüğe dönmüş hafızalarımız.

Kendimize çekidüzen verme konusunda yine de geç kalmış sayılmayız. Can çıkana dek tövbe kapısı açıktır. Fakat bilinmelidir ki ömrün ahirinde edilen tövbe kabul olsa da, muteber değildir. Gelin canlar nasuh tövbesiyle yeniden doğmuş gibi olalım. Hemen şimdi…

Yazarın Diğer Yazıları
BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.