enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp gümüşhane gümüşhane haberler
DOLAR
17,9201
EURO
18,3499
ALTIN
1.033,80
BIST
2.785,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Gümüşhane
Parçalı Bulutlu
30°C
Gümüşhane
30°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Parçalı Bulutlu
29°C
Perşembe Açık
28°C
Cuma Parçalı Bulutlu
31°C
Cumartesi Açık
33°C

Üniversitede en çok kitap okuyanlara ödülleri verildi

Gümüşhane Üniversitesinde 58.Kütüphaneler Haftası kutlandı. Etkinlikte en çok kitap okuyan öğrencilere çeşitli hediyeler verildi, günün anlamıyla ilgili söyleşi düzenlendi.

Üniversitede en çok kitap okuyanlara ödülleri verildi
BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ.
01.04.2022 11:46
0
A+
A-

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen etkinlik Merkez Kütüphanesi Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi Bilgi Merkezi ve Şehir Arşivi salonunda düzenlendi.

Bu yıl “Kütüphanede Hayat Var” temasıyla kutlanan haftada kütüphanelerden yararlanma bilincinin yerleşmesi adına duyarlılık sağlamayı hedefledikleri bilgisini paylaşan Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dursun Yücel, “İnsanlığın bilim, düşünce ve sanat birikimini nesilden nesile aktaran, bilgiye erişimi her düzeyde kolaylaştıran ve yaygınlaştıran kütüphanelerin; eğitim-öğretimin ve akademik çalışmaların gelişmesine katkısı yadsınamaz. Özellikle öğrencilerin dersten çıktıktan sonra en çok uğrak yeri olması gerektiğini düşündüğümüz kütüphaneler, her bakımdan konforlu zaman geçirmek isteyenler için uygun mekânlardır” dedi.

2017 yılı itibariyle hizmet vermeye başlayan 4 bin 500 metrekare kapalı alana sahip 4 katlı yeni kütüphane binasında 115 bini basılı kâğıt ortamında olmak üzere yaklaşık 380 bin esere ve milyonlarca makaleye erişimin mümkün olduğunu kaydeden Yücel, “650 kişilik oturma kapasitesi 12 adet bireysel çalışma odası, 6 adet grup çalışma odası, 7 salonla eğitim öğretim döneminde günlük ortalama 500 kişilik ziyaretçiye hizmet vermektedir. Bu sayı sınav dönemlerinde 1800 kişiye kadar yükselmektedir. İçeresinde bulunduğumuz Ahmet Ziyauddin Gümüşhanevi Bilgi Merkezi ve Şehir Arşivi’nde devlet arşivlerinden derlenmiş Gümüşhane ile ilgili 21.000 Osmanlıca belge, Gümüşhane salnameleri ve makaleler, elektronik ortamda okuyucularımızın hizmetine sunulmuştur. Ayrıca Gümüşhaneli şair ve yazarların eserleri ve Gümüşhane ile ilgili eserler derlenmektedir. Daire Başkanlığımız tarafından ilçelerimizde bulunan Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarının kütüphane salonlarına hemen her alanda basılmış eserler satın alınarak kataloglanmak suretiyle teslim edilmektedir. Yıllık ortalama 20 bin civarında olan ödünç kitap sayımız, pandemi döneminde düşüş göstermiştir. Buna rağmen 2021 yılının Ekim ayında başlayan yüz yüze eğitimle birlikte yılsonuna kadarki yaklaşık üç aylık sürede 7.890 adet eser kütüphanemizden ödünç verilmiştir. 2021 yılında kütüphanemizden en çok ödünç eser alan ilk on kişiyi kitap okumak suretiyle eğitimlerine, kişisel gelişimlerine katkıları nedeniyle ödüllendirmek istedik. Ödül olarak da çeşitli yazarların eserlerinden derlenen kitap demeti hazırlanmıştır. Bu vesileyle de kütüphanemize ve gerçekleştirdiğimiz etkinliğimize katılım ve katkılarından dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Halil İbrahim Zeybek ve beraberindeki heyete, çalışma arkadaşlarımız adına şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ise şu açıklamalarda bulundu: “Malumumuz her çağ bir kez yaşanıyor ve yaşandıktan sonra bir daha geri dönüş olmuyor. Yapabileceklerimiz sınırlı olduğu için insanın hayatta ne yaparsa hakkını vererek yapması lazım. Çağınızın, yaşınızın hakkını verebilmeniz açısından da çok okumamız önemlidir. Tabi okumayla ilgili istatistikler çok kötü biliyorsunuz. Her yıl dünya ve ülkemiz için eğilim araştırmaları yapılır. Bu araştırmalara göre maalesef kitap bizim ihtiyaç listemizin 230’uncu sıralarında yer almaktadır. 6-7 saat televizyon izleme, 3-4 saat internete bağımlılığımız varken, okumaya ayırdığımız süre sadece 1 dakika olarak karşımıza çıkmaktadır. Gün içerisinde en çok vakit ayırmamız gereken faaliyet, okuma alışkanlığıdır. Ama istatistikler maalesef ki çok kötü. İngiltere, Fransa, Japonya gibi gelişmiş ülkelerin en önemli özelliklerinden bir tanesi, çok okumalarıdır. Okuma sıralamalarında ilk sırada yer alırlar. Ülke ve millet olarak birtakım hedeflerimiz var. Biz bölgesel güç odağı olmaktan, küresel güç odağı olmaya aday bir ülkeyiz. Son dönemdeki bütün bu gelişmeler de bu adaylığımızı destekliyor. Ama bu hedeflere ulaşmanın asıl mimarları siz değerli gençlerimiz olacaksınız. Bu hedeflere de daha çok okuyarak, okuduğunu sorgulayarak ulaşacaksınız. Gümüşhane gibi orta ölçekli bir ilimizde bulunan kütüphanemiz birçok yönden vasıflı bir kütüphanedir. Bu nedenle de inşaat aşamasından bugüne gelinceye kadar emeği geçen herkese, daire başkanlarımıza ve bütün çalışanlarımıza, öğretim üyelerimize, genel sekreterliğimize teşekkür ediyorum. Bu etkinliği gerçekleştiren Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanımız Dursun Yücel’e ve idari personeline de ayrıca teşekkür ediyorum.”

Rektör Zeybek konuşmasında en özel teşekkürü de kütüphaneye yaptığı başta kitap olmak üzere diğer bütün bağışlardan dolayı Aysın–Rafet Ataç Kültür ve Eğitim Vakfı’na ve kurucusu olan Rafet Ataç’a ederek, “Kendileri İstanbul Şişli’de bulunan özel kütüphanesindeki yaklaşık 55 bin adet dev eseri Üniversitemize bağışlayarak, kütüphanemizin zenginleşmesini sağlamıştır. Bu vesileyle de bugün 58’incisi kutlanan Kütüphaneler Haftasını kutluyor, herkese bol okumalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Üniversite Kütüphanesinden 2021 yılı içerisinde en çok kitap okuyan öğrencilerimize hediyeleri takdim edildi. 2021 yılında en çok kitap ödünç alan öğrencilerin isimleri ise şu şekilde: Kudret Duru (İşletme Yüksek Lisans) 59 kitap, Fadime Uyar (Tarih Yüksek Lisans) 52 kitap, Uğur Cihangir Şahinöz (Sağlık Bil. Fak./ Sağlık Yönetimi) 49 kitap, Muhammet Hüseyin Kanat (İİBF Siyaset Bilimi Kamu Yön) 34 kitap, Gamze Yüksel (/Biyoteknoloji Yüksek Lisans) 25 kitap, Elanur Dal (İlahiyat Fak.) 21 kitap, Fatma Uslu (Edebiyat Fak. /Psikoloji Böl.) 17 kitap, Murat Şencer (Siyaset Bil ve Kamu Yön. Yüksek Lisans) 17 kitap, Murat Işık (Edebiyat Fak. /İngiliz Dili ve Edebiyatı) 16 kitap, Rukiye Güzel (Edebiyat Fak./ İngiliz Dili ve Edebiyatı) 16 kitap.

Programda daha sonra Edebiyat Fakültesi Öğr. Gör. Talat Ülker tarafından günün anlam ve önemini içeren bir söyleşi gerçekleştirildi.

Söyleşi programında Ülker, “Her medeniyeti bir kitap kurar. Kitabı olmayan medeniyet yeryüzünde gösterilemez. Dünya üzerinde 6 bin ila 8 bin arasında dil olduğu söyleniyor. Ancak dünya üzerinde medeniyet adları, millet adlarını saymaya kalksanız 100’den yukarıya çıkamazsınız. Bu, şu demektir: Yaklaşık 5906 civarında dil kitap üretemediği, edebiyat üretemediği için bir medeniyetin dili olma şansını bulamamıştır. Aslında okumaktan kasıt bilgilenmenin ötesinde bir derinliğe çıkıyor. Bizim medeniyetimiz hem bir kitap medeniyeti hem de ne yazık ki çok hareketli, çok göçen, savaşan ve coğrafyaları elinden çıkmış bir milletin çocukları olarak aynı zamanda da büyük kayıp kitaplar medeniyetidir. Dile dair, insana dair, hayata, kültüre dair öğrendiğimiz her şey aslında güzel, bizi anlatan bizden sonrada yeryüzünde söylenmeye devam edecek bir cümle kurmak içindir. Eğer ölüp gittiğinizde ardınızda sizden bu dünyaya bir cümle, bir eser kalmamış ise yaşadığınız da boş okuduğunuz da boş” sözleriyle öğrencilerimize okumanın önemine dair bilgiler verdi.

Söyleşi programının ardından etkinlik hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.