enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp gümüşhane gümüşhane haberler
DOLAR
15,9193
EURO
16,8516
ALTIN
941,07
BIST
2.393,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Gümüşhane
Açık
17°C
Gümüşhane
17°C
Açık
Cumartesi Açık
22°C
Pazar Az Bulutlu
15°C
Pazartesi Az Bulutlu
9°C
Salı Az Bulutlu
14°C

‘İçerde bir olmayan dışarıda da bir olamaz’

20 yıl TSK’da görev yapan ve başta Ukrayna olmak üzere çok sayıda yurtdışı görevinde bulunan emekli Yarbay CHP Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç, Rusya ve Ukrayna savaşı hakkında yaptığı açıklamada; “Bu savaş Birleşmiş Milletler (BM ) barış gücü çerçevesinde çözülmesi gereken bir krizdir fakat dengeler öyle bozuk ki, Rusya’da BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olduğu için çok zor bir kriz” dedi.

‘İçerde bir olmayan dışarıda da bir olamaz’
BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ.
0
A+
A-

Geçtiğimiz hafta krizin tırmanması ile başlayan Rusya ve Ukrayna savaşı, dozajı artarak devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gümüşhane İl Başkanı ve emekli Yarbay Bedri Ağaç Rusya ve Ukrayna savaşı hakkında konuştu.

Ağaç, savaşa her iki ülkenin de daha fazla dayanamayacağını ve öngördüğü sürede ateşkes ilan edilmezse çevre ülkelere ve Baltık ülkelerine de sıçrama ihtimali olduğunu belirtti.

Bu süreçte Türkiye’nin tutumu ne olmalı hükümetin ne gibi önlemler alması ve gerektiği hakkında görüşlerini belirten CHP Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç, “Rahmetli İsmet İnönü derdi ki ‘Rusya ile dalaşmak ayıyla yatağa girmeye benzer’ ve politikasını buna göre yürütmüştü. O zamanlarda aynı sıkıntılar vardı 2. Dünya Savaşı’nda. Amerikalılar, Fransızlar, İngilizler, çok uğraştılar onlarla aynı cephede savaşa girelim, Rusya ve Almanya cephelerine müdahale edelim diye ama Türk politikası Atatürk’ün kurduğu çizgide gidiyor yani ‘yurtta sulh cihanda sulh’ diyerek, bu oyuna gelmedi. İnsanlar bunun basit bir cümleden ibaret olmadığını şimdilerde daha iyi anlıyorlar. Yurtta barış dünyada barış misyonu çok önemli. Tabii Türkiye uzun yıllardır bu denge misyonunu iyi bir şekilde götürdü fakat Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)  iktidarı ile beraber yönetimin liyakatli kadrolar yerine sadakatli kadrolardan seçilmesi bu denge unsurunu olumsuz etkiledi. Türkiye’nin en önemli birikimi uluslararası misyon dediğimiz hariciyesinin gücüydü. Çok deneyimli diplomatlarımız ve Dışişleri Bakanlığı, arşivi, personeli ile çok nitelikliydi. Fakat bunlar AK Parti iktidarıyla birlikte devre dışı kaldı ve beraberinde sıkıntılar oluşturmaya başladı. Örneğin, komşularımızla öyle bir noktaya geldik ki, bir zamanlar barış ittifakları kurduğumuz Central Treaty Organization (CENTO) olsun, Bağdat Paktı olsun bütün komşularımızla düşman olduk. Komşularımızla sıfır sorun diyenler komşularımızın hepsiyle sorunlu hale getirdiler. Böyle dönemler çatışma, şiddet ve güç kullanımından ziyade diplomasinin ağırlıkta olması gereken dönemlerdir, diplomasi de bunun bir aracıdır. Bu diplomasiyi de vatanperver, liyakatli, işini bilen donanımlı kadrolarla mümkündür. Maalesef bu konuda bir güç kaybı oldu ve tek adam yönetiminin bu bağlamda payı büyük” dedi.

20 yıl TSK’da görev yapan ve başta Ukrayna olmak üzere çok sayıda yurtdışı görevinde bulunan emekli Yarbay CHP Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç, Rusya ve Ukrayna savaşı hakkında yaptığı açıklamada; “Bu savaş Birleşmiş Milletler (BM ) barış gücü çerçevesinde çözülmesi gereken bir krizdir fakat dengeler öyle bozuk ki Rusya’da BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olduğu için çok zor bir kriz” dedi.

Geçtiğimiz hafta krizin tırmanması ile başlayan Rusya ve Ukrayna savaşı, dozajı artarak devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gümüşhane İl Başkanı ve emekli Yarbay Bedri Ağaç Rusya ve Ukrayna savaşı hakkında konuştu.

Ağaç, savaşa her iki ülkenin de daha fazla dayanamayacağını ve öngördüğü sürede ateşkes ilan edilmezse çevre ülkelere ve Baltık ülkelerine de sıçrama ihtimali olduğunu belirtti.

‘Maalesef Türkiye şuanda siyaseten olayı stabil dengede götürebilecek kadrolardan mahrum durumda’

Hiçbir bakan saraydan onay gelmeden ağzını açamıyor. Olayların gidişatı ve şekillenmesi bir kişinin iki dudağının arasından çıkacaklara bağlı. 84 Milyonluk 800 bin km kareye sahip etrafı sorunlarla dolu bir coğrafyada bir kişinin tüm işleri sorunsuz yürütmesi zaten imkansızdır. Sorunlar arttıkça burada ki yetersizlik ortaya çıkmaya başladı. Sınırlarımızın etrafında hep sıkıntı var. Akdeniz’de Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır ile hep sıkıntılarımız var. Suriye ciddi sıkıntıya soktu bizi 6 milyon Suriyeliyi barındırmak zorunda bırakıldık. İdlib’te 1 milyonu aşkın radikal unsur var ve orayı kontrol eden Rusya. Bu sebepten ötürü Rusya ile ters düştüğümüz anda Suriye’den de yeni bir problem baş gösterecek. El-Kaide, Taliban gibi radikal İslamcı örgütler Türkiye’yi çok ciddi sorunlara sokacaktır.

Maalesef Türkiye şu anda siyaseten olayı stabil dengede götürebilecek kadrolardan mahrum durumda.  Dış ilişkiler uzun vadeli olması gereken ilişkilerdir. Kısa vadeli stratejiler ile nereye manevra yapsak önümüze bir sorun çıkıyor sonrasında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) müttefiklerimiz tarafından sıkıntıya uğruyoruz’ dedi.

 

‘Ben NATO’da çalışırken de öyleydi, uğraşıyorlardı ama mümkün olmuyordu’

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin Türkiye için öneminin çok ciddi olduğunu ve geçmişten günümüze ülkemiz için faydasının olduğunun ve ciddi bir konfor alanı sağladığının altını çizen Gümüşhane CHP İl Başkanı Bedri Ağaç, “En önemli konulardan biri Montrö Antlaşması. 112 amirali tutukladılar Montrö bildirgesi yayınladıkları için. Bu yanlış aktarıldı orada anlatılmak istenen şuydu; O amiraller deniz sahasının ne demek olduğunu bilen ve önemini kavrayan insanlar. ‘Montrö Boğazlar Antlaşması çok önemlidir’ dediler. Türkiye’nin iki tane tapu senedi vardır Lozan ve Montrö Antlaşmaları. Onun için 1936 yılında imzalanan Montrö Antlaşmasına şu kritik günlerde dört elle sarılmamız gerekiyor. Çünkü savaşan unsuların boğazlardan geçişine engel olmak tarafsız kalabilmek veya bir toleranstan dolayı ülkemizi sıkıntıya sokacak durumdan bizi koruması gibi sağladığı bir konfor alanı vardı. Fakat ABD bu durumdan rahatsız. Sebebi sıcak denizlere güç çıkarmasına Montrö’nün engel olması. Ben NATO’da çalışırken de öyleydi, uğraşıyorlardı ama mümkün olmuyordu. O yüzden Kanal İstanbul Projesi ile bu durumun aşılabilir olduğunu düşündüler. Biz çok kez dile getirdik Kanal İstanbul Projesi stratejik, güvenlik ve İstanbul’un gelişimi açısından hem de Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin devre dışı bırakılması gibi pek çok zafiyeti oluşturabilir. Şimdi Ukrayna ve Rusya krizi Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin önemini daha iyi açığa çıkarttı” şeklinde konuştu.

‘Savaş mecburi olmadıkça bir cinayettir’

Türkiye’nin bu savaşa müdahil olmaması gerekir. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ömrü savaşlarla geçmiş bir asker olarak der ki; ‘Savaş mecburi olmadıkça bir cinayettir.’ Ömrü savaşlarla geçmiş bir asker olarak bunu söylüyor ben de emekli bir askerim ama ben de savaşa hayır diyorum çünkü savaş yıpratıcıdır. Savaşta kazanan zenginler ve emperyal güçlerdir ama halk kaybeder, yoksul kaybeder. Türkiye’nin her zaman barışa katkı sunan bir ülke olmasından yanayım.

Rusya büyük bir coğrafya etki alanını daha da genişletmek istiyor haklı tarafları da var ama sonuç olarak emperyal olma hayalleri kuran eski Çarlık Rusya dönemini özleyen bir yapısı var. Geçmiş dönemlerde stabil olmayan adaletli bir coğrafi düzenleme yapılmaması yeni savaşları doğurmuştur. 1. Dünya savaşı 2. Dünya Savaşını doğurmuştur. 2. Dünya savaşında da sınırların kağıt üzerinde çizilmesi ve çeşitli unsurlara dikkat edilmemesi şimdi de bölgesel çatışmaları doğuruyor’ şeklinde ifade etti.

‘NATO üyesi ülkeler saldırıya uğrarsa birbirine yardım eder’

Ukrayna ve Rusya tehdidi daha ne kadar ilerleyebilir batıya doğru ne kadar ilerleyebilir bilemeyiz. Bir taraftan Rusya NATO etki alanımıza çok giriyor derken öte yandan baktığımızda ise Rusya’da NATO’nun alanına doğru girmeye başladığını belirten Gümüşhane CHP İl Başkanı Bedri Ağaç, “Ukrayna, NATO üyesi bir ülke olmadığı için destek vermemekte haklı çünkü NATO’nun 5. maddesi çok açık bir şekilde derki ‘NATO üyesi ülkeler saldırıya uğrarsa birbirine yardım eder’ diyor. Bu savaş Birleşmiş Milletler (BM ) barış gücü çerçevesinde çözülmesi gereken bir krizdir fakat dengeler öyle bozuk ki Rusya’da BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi bu sebepten biraz zor bir kriz.

Biz istiyoruz ki aklı selimlik galip gelsin çünkü bu savaş 3. Dünya Savaşına dönüşebilecek tehlikede bir savaş bunun hiçbir kazananı olmaz. Rusya’nın zaten uzun süreli konvansiyonel bir savaşı sürdürebilecek ekonomik alt yapıya sahip değil elinde nükleer güç var fakat nükleer savaşın dünyada galibi olmaz. Biz bir an evvel  Rusya’nın ateşkes ilan etmesini istiyoruz ve Ukrayna’nın ABD yanlısı Rus karşıtı yöntemini değiştirmesi gerekir. Bizim yapacağımız ise hiçbir uluslararası taahhüde mahkum etmemek, çıkarlarımızı korumak, dengeli olmak ve hiçbir taraftan yana agresif bir tavır alamamaktır.

Rusya – Ukrayna savaşının az da olsa kontrolden çıkma ihtimali var ve aldığım bilgiye göre Genelkurmay’da da bir hazırlık başlamış durumda. Askeri birlikler Trabzon’a doğru intikal etmeye başladı. Bu bölgedeki askeri birliklerin çoğu 2. kademe birlikler haline getirildi. Seferber edilecek birliklerdir bunlar. Alarm seviyesi olarak 1.- 2. kademeler var ve teyakkuz durumuna geçiliyor muhtemelen ön hazırlık olsun diye. Doğaldır, öyle olması gerekir çünkü kuzey sınırlarımızın ve Karadeniz’in güvenliği için burnumuzun dibinde olan bir savaşa karşı önlem almamız gereklidir. Gerginliğin tırmanma süreci vardır o sürecin kademelerine göre TSK’nın (Türk Silahlı Kuvvetleri) alacağı tedbirler vardır zaman zaman gerginliğin seviyesine göre değişir. Şuan 1. kademeye gelindiğini tahmin ediyorum” dedi.

‘İçerde bir olmayan dışarıda da bir olamaz’

Ukrayna ve Rusya savaşının bir hafta sonra biteceğini ön gördüğünü fakat devam eder ise Belarus, Litvanya ve Baltık ülkelerinin çoğuna sıçrayabilme ihtimalinin yüksek olduğunu öngören Gümüşhane CHP İl Başkanı Bedri Ağaç, “En önemli hazırlık içsel hazırlıktır. İçerde birliği sağlayamayan ülkelerin uluslararası kriz ortamında başarılı olma ihtimali yoktur. Maalesef AK Partinin derin kutuplaşması Türkiye’de iç birliktelik konusunda çok sıkıntı yaratıyor. Kendisine oy vermeyen ve kendisi gibi düşünmeyenin illet, zillet, terörist ilan eden anlayış zaten ülkede milli birlik olmasına karşı en büyük engeli oluşturuyor. Bu söylemlerin değişmesi lazım bu ülkede kimse hain değil herkes bu ülkenin çıkarlarını ve menfaatlerini savunuyor. Toplumun yarısını hain ilan edenler ülkede birlik sağlayamaz ve içerde bir olmayan dışarıda da bir olamaz güç gösteremez güçlü duramaz. Bu gibi dönemlerde devlet yöneticileri halka güven vermek, kucaklayıcı olmaktır. Genel başkanımızın da belirttiği gibi bu süre içinde hükümetin yanındayız destekçisiyiz. Biz ülkemizin savaşa girmesini istemiyoruz ama çıkarlarımızın zedelenmesini de istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Gaz ve yakıttan çok daha önemlidir tarım’

AK Parti iktidarının en fazla zarar verdiği sektörlerden biri tarım. Tarımda girdi maliyetlerinin artması ürün başına değil de arazi ölçüsü olarak düşük gelir desteklerinin verilmesi tarımı fazlasıyla azalttı. Gaz ve yakıttan çok daha önemlidir tarım.  Eğer halkı besleyemiyorsan diğer hiçbir şeyin önemi kalmaz. Tarımda bizden çok geride olan ülkeler bizi geçti üretmek yerine ithal etmeyi seçtik şeker çok önemli gıdalardan olmasına pazarının çok geniş olmasına rağmen şeker pancarı üretimi durdu ve hem maliyet hem sağlık açısından zararlı olan şeker kamışı şuruplu şekerler ithal etmeye başladık. Savaş süreçlerinde ülkeler ithalat ve ihracatı keserler stoklarının tükenmemesi için bu defa iç pazarda da kısıtlı kaynaklardan ötürü karaborsaya düşer pek çok şey ve eğer bu tarz olumsuz dış etkenler sürmeye devam ederse yılsonuna kadar enflasyon üç basamaklı olabilir hiper enflasyona dönebilir ve ekmek fiyatları bile çok uç noktalara gelebilir’ dedi.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.