enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp gümüşhane gümüşhane haberler
DOLAR
33,0413
EURO
35,9402
ALTIN
2.546,09
BIST
11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Gümüşhane
Parçalı Bulutlu
26°C
Gümüşhane
26°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Parçalı Bulutlu
27°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
28°C
Salı Hafif Yağmurlu
26°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
26°C

AK Parti’den Kürtün’deki adres sorunu açıklaması

AK Parti Gümüşhane İl Başkanlığı Kürtün ilçesine bağlı Kırgeliş, Damlı ve Bağlama köylerinde Mekansal Adres Kayıt Sistemi’nde (MAKS) oluşan hatadan dolayı bu köylerde yaşayanların adreslerinden Trabzon’da görünmesi sorununun çözüldüğünü açıkladı.

AK Parti’den Kürtün’deki adres sorunu açıklaması
BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ.
03.11.2022 16:42
0
A+
A-

AK Parti Gümüşhane Tanıtım ve Medya Başkanlığından yapılan açıklamada süreçle ilgili yerel bir gazeteye yapılan açıklamalarla toplumun yanlış bilgilendirilerek AK Parti İl Başkanı ve Milletvekillerinin hak ve hakikate aykırı bir şekilde itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı savunuldu.

Açıklamada Kürtün ilçesine bağlı Kırgeliş, Damlı ve Bağlama köyleriyle Trabzon’un Şalpazarı İlçesi Gökçeköy Mahallesi arasındaki iki il sınırının tespitine ilişkin 08.12.2021 tarihinde 4897 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandığı hatırlatılarak, “Yukarıda anılan kararın yayımlanma tarihinden sonra mesele Gümüşhane Kamuoyunda toplumun tüm kesimleri tarafından öncelenmiş ve gündemde tutulmuştur. Gelinen aşamada yerel bir gazeteye yapılan açıklamalarda toplum yanlış bilgilendirilip, Ak Parti İl başkanımız ve milletvekillerimiz hak ve hakikate aykırı bir şekilde itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına bu açıklamayı yapma gereği hasıl olmuştur” denildi.

Yaşanan sürecin en başından itibaren özetlendiği açıklamada bu sorunla ilgili Ankara’ya gidip bir dizi ziyaretler gerçekleştiren muhtarların milletvekilleriyle herhangi bir şekilde görüşme talebinde bulunmadıkları belirtilerek, “Milletvekillerimizi doğrudan veya dolaylı bir şekilde aramadıkları halde kendileriyle ilgilenilmediğinin başka bir kişi tarafından gazetelere söylenmesi, kabul edilebilir değildir. İl Başkanımız ve milletvekillerimiz bu konuyla en başından itibaren yakinen ilgilendikleri halde birtakım kişiler tarafından gazetelere gerçeğe aykırı bir şekilde açıklamalarda bulunulması en basit tabirle hakkaniyete aykırıdır ve kabul edilebilir de değildir” ifadeleri kullanıldı.

MAKS’ta adreslerin Trabzon’da görülmesinin ardından sınır sorunu olan Kırgeriş, Bağlama ve Damlı köylerinin muhtarları ve Kürtün Sivil Toplum Platformu Başkanı Salim Koca birkaç gündür sorunun çözülmesi için Ankara’da bir dizi girişimlerde bulunmuş, sınır sorunuyla ilgili hazırladıkları mektubu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletmişlerdi.

Partiden yapılan açıklamada süreç şu şekilde aktarıldı:

1. 30.07.1990 tarihinde, Cumhurbaşkanı Kararına konu alanın içerisinde bulunan ALACA PAZARI olarak bilinen yaylayı Şalpazarı tarafının kullandığı iddiasıyla dönemin Uluköy Belediyesi ve Kırgeliş Köyü Tüzel Kişiliği  dava konusu  ( müdahalenin meni ) yapmışlar ve uzun yıllar yapılan yargılama neticesinde 28.01.2009 tarihli duruşmada  davacılar  Uluköy Belediyesi ve Kırgelis Köyü tarafından  dosya takip edilmediği için Torul Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından  ( 2009 / 10 Karar ) davanın açılmamış sayılmasına karar verilmiştir. Anılan bu dosya daha sonra da yenilenmemiştir.

2. 07.11.2006 tarihinde ise Şalpazarı İlçesi’ne bağlı Gökçeköy Köy Tüzel Kişiliği tarafından Şalpazarı Asliye Hukuk Mahkemesi’nde davacı sıfatıyla Kürtün İlçemizin Kırgeliş, Damlı ve Bağlama Köylerine karşı 2006 / 39 Esas numaralı dosya kapsamında yukarıda anılan yaylaya karşı (müdahalenin meni ) dava açılmış ve yapılan yargılama neticesinde davanın kabulüne karar ( 2009 / 27 K. sayılı dosya )  verilmiş ve yapılan temyiz incelemesi neticesinde ise karar kesinleşmiştir. Bu karara göre bizim tarafın Alaca Yaylası’na ve bu yayla içerisinde bulunan Alaca Pazarı’na müdahalesinin menine karar verilmiştir.

3. Yukarıda bahsi geçen yargılamaların dışında İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından iki ilin idari sınırlarının tespiti bakımından 2005, 2008, 2015 ve 2021 yıllarında dört ayrı kere yerinde inceleme yapılmıştır.

Netice itibariyle de Cumhurbaşkanı Kararnamesi düzenlenmiş, Kırgeliş, Damlı ve Bağlama Köylerimizin yaklaşık toplam  7,5 milyon metre karelik kısmı, kararname ekinde ki koordinatlara göre Şalpazarı tarafına geçmiştir. Bunun üzerine ilimizde yoğun bir kamuoyu oluşmuş ve bu işle ilgilenmedikleri iddia edilen İl Başkanımız Av. Celalettin KÖSE, milletvekillerimiz Hacı Osman AKGÜL ve Cihan PEKTAŞ tarafından konu bakanlığa taşınmış ve ivedilikle dönemin İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Muhterem İNCE, Kürtün ilçemize gelip Alaca Yaylası ve civarında incelemelerde bulunmuş ardından da Gümüşhane Valiliği’nde il başkanımız, milletvekillerimiz ve Kürtün heyetiyle birlikte bir toplantı düzenlenmiştir. Bu toplantıda il başkanımız tarafından Sayın Muhterem İNCE’ye ‘Alaca Yaylası’nın toplam alanının 1.2 milyon metre kare olduğu, kararnameye konu alanın ise bunun çok çok üzerinde olduğu, Alaca Yaylası çevresinde ki ormanlık alanların ve yaylaların mahkeme kararına konu olmadığı’ ifade edilmiştir. Bu toplantıdan belli bir zaman sonra İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU il başkanımızı aratıp bu konuyu görüşmek üzere Ankara’ya davet etmiştir. Bu davet üzerine İl Başkanımız ve Kürtün İlçe Başkanımız Sayın Bakanımızı ziyaret etmişlerdir.  Bu arada yasal süreyi kaçırmamak için İdari Yargı’da Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın iptali istemiyle de dava açılmıştır.

Ardından İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Cumhurbaşkanlığı Kararına konu olan alanın koordinatlarının zeminde uygulanması yani aplikasyon yapılması için Haziran ayında gün belirlenmiştir. Bunun üzerine haklı olarak muhtarlarımız yine harekete geçmişler ve toprak üstü uygulamanın yapılmaması için konuyu siyasete intikal ettirmişlerdir. Bu gelişme üzerine il başkanımız Av. Celalettin KÖSE 16.06.2022 tarihinde İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU ile görüşmüş (Belediye Başkanımız, İl Genel Meclis Başkanımız, Kadın ve Gençlik Kolları Başkanlarımızın da hazır bulunduğu bir ortamda) ve yapılacak olan aplikasyon çalışması Sayın Bakanımızın konuya hassasiyet göstermeleri ve talimatlarıyla iptal edilmiştir.

Son olarak ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Mekansal Adres Kayıt Sistemi’nde oluşan bir hata sebebiyle ikametgah ilmühaberlerinin Gökçeköy olarak görülmesi üzerine muhtarlar tarafından il başkanımıza ve milletvekillerimize haber verildiği andan itibaren konu ivedilikle ve yakinen takip edilmiştir. 29.10.2022 Cumartesi günü öğlen İl Başkanımız tarafından Bağlama Köyü muhtarı telefonla aranmış ve muhtarımıza konunun Çarşamba gününe kadar çözüleceği söylenmiştir. Netice itibariyle de Mekansal Adres Kayıt Sistemi’nde oluşan hata Salı günü akşam saatlerinde düzeltilmiştir. Salı günü akşam saatlerinde İl Başkanımız yine Bağlama Köyü muhtarını arayıp sorunun halledildiğini kendisine söylemiştir.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.