enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp gümüşhane gümüşhane haberler
DOLAR
31,0391
EURO
33,6226
ALTIN
2.032,18
BIST
9.374,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Gümüşhane
Açık
8°C
Gümüşhane
8°C
Açık
Cumartesi Açık
9°C
Pazar Açık
8°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
7°C
Salı Parçalı Bulutlu
8°C

Genç yazar Akhan’dan 2 yeni eser

Gümüşhaneli çevirmen ve yazar Enes Akhan, genç yaşında 22 kitabını okurlarıyla buluşturarak büyük bir başarıya imza attı.

Genç yazar Akhan’dan 2 yeni eser
BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ.
12.01.2024 14:23
0
A+
A-

Aslen Gümüşhane’nin merkeze bağlı Çayırardı köyünden olan ve Tekirdağ’da öğretmenlik yapan 30 yaşındaki Akhan’ın çocuk yaşlardan beri Arapça’ya olan ilgisi sonucunda genç yaşında bugüne kadar basılmış 22 kitabı bulunuyor.

Son olarak Hz. Ebubekir’in Zühdü ve Hz. Ömer’in Zühdü isimli 2 kitabı okurlarıyla buluşan Akhan’ın son kitapları ilk dönem zühd anlayışını, ahlak ve zühd ile bağlantılı kavramlardan hüzün, huşu, havf, ihlas, tevekkül, kanaat, tefekkür gibi birçok terimi de içine alan Kitabü’z- Zühd kitaplarından istifade edilerek Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer özelinde hazırlanmış eserler olarak dikkat çekiyor.

Kadim Arapça eserlerden bazılarını ilk kez Türkçe’ye bazılarını da daha önce başka yayınlar tarafından çevirisi yapılmış eserleri yeni bir tercüme ile literatüre kazandıran Akhan, Arapça’ya olan ilgisi ve severek yapmanın verdiği istekle genç yaşta bu kadar çeviriyi yapmanın zor olmadığını söyledi.

Son kitapları hakkında bilgi veren Akhan, “Hz. Ebubekir’in Zühdü kitabı Hz. Ebubekir’in ilk Müslümanlardan, doğru sözlü, doğruluktan ayrılmayan, güzel, soylu, hicrette yoldaş, mağarada dost, çok şefkatli, merhametli, cömertlikte benzeri olmayan, Nebilerden sonra insanlığın en hayırlısı, keremli, faziletli ve sıddıkiyet makamının sahibi olmasından bahsetmektedir. Hz. Ömer’in Zühdü kitabı ise O’nun cesaret sahibi, sert mizacı altındaki adalet duygusu sahibi, İslam’ın hak ve batılı birbirinden ayıran savunucusu faruk, mesuliyet sahibi, muvafakat sahibi, merhametli, cömertlikte benzeri olmayan, ümmetin ilham edilenlerinden, keremli, faziletli birisi olmasından bahsetmektedir” ifadelerini kullandı.

Kaynak olarak kullandığı Kitabü’z Zühd eserleri hakkında da bilgi veren Akhan, “Kitâbü’z-Zühd, zühd, ahlâk ve tasavvuf sahasında ilk yazılan ve ilk dönem zühd anlayışını ortaya koyan önemli eserlerdir. Hz. Peygamberlerin, özellikle Hz. Peygamber’in sahâbe ve tâbiînin ahlâk ve zühde dair sözlerini, onların zühd hayatlarına dair rivayetleri, zühd kavramıyla bağlantılı hüzün, bükâ, huşû, havf, ihlâs, tefekkür, tevekkül, kanaat, rızâ ve fakr gibi birçok terimi içeren hadislerinden oluşan kitaplardır” dedi.

Enes Akhan kimdir?

Aslen Gümüşhane Merkez Çayırardı Köyünden Enes AKHAN 1994 yılında İstanbul’da doğdu. Orhangazi Lisesi’ni 2012 yılında bitirdikten sonra 2015 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni yatay geçiş hakkı ile kazandı. Üniversite eğitimi boyunca Özel Keşfi Kadim Kişisel Gelişim Kursu’nda Sarf-Nahiv, Tefsir, Fıkıh, Hadis, Akaid derslerini takip etti. 2018 yılında OMÜ İlahiyat Fakültesinden mezun olduktan sonra, aynı yıl OMÜ SBE Temel İslam Bilimleri/ Hadis Yüksek Lisans programına kabul edildi. 2019 yılında MEB bünyesinde öğretmenlik görevine başladı. İlk görev yeri olan Hakkâri’de 4 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra 2023 senesinden itibaren Tekirdağ ili Süleymanpaşa merkez ilçesinde bir ilkokulda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yapmaktadır. İyi derecede Arapça bilgisine sahip olup bu dilde bazı çeviri eserleri vardır. 2021 yılında Yüksek Lisansını “Şia’da Kırk Hadis Kültürü” adlı tez ile tamamlayıp, yazarlık ve mütercimlik, musahhihlik çalışmalarına devam etmektedir. Yayımlanmış tercümelerinin dışında da yayımlanma aşamasında olan tercümeleri de vardır. Bir çok konuda yazdığı Türkçe eserleri de mevcuttur.

Yazarın yayımlanmış tercümeleri/çalışmaları :
1- Dilin Afetleri, İtisam yay, Ankara, Temmuz, 2020
2- Helaller ve Haramlar, İtisam yay, Ankara, Kasım, 2020
3- Niyet, İhlas ve Doğruluk Kitabı, Yafes yay, Batman, 2021
4- Kitabü’z Zühd, Karınca-Polen yay, İstanbul, Eylül, 2021
5- Şerefu Ashabi’l Hadis, İtisam yay, Ankara, 2022
6- Sabredenler ve Şükredenler, (Müt. Abdullah Özdemir ile) Gelenek yay, İstanbul, 2022
7- Ehli Sünnet ve Şia’da Kırk Hadis Geleneği, Gelenek yay, İstanbul, 2022
8- Namaz, Gelenek yay, İstanbul, 2022
9- Nefis Terbiyesi, (Müt. Ahmet Kaçalin ile) Gelenek yay, İstanbul, 2022
10- İlmin Hakikati, Gelenek yay, İstanbul, 2022
11- Şükrün Hakikati, Gelenek yay, İstanbul, 2022
12- İhlasın Hakikati, Gelenek yay, İstanbul, 2022
13- Sevginin Hakikati, Gelenek yay, İstanbul, 2022
14- Şii Tefsir Geleneğinde Hz. Ali’nin Hilafeti, Kitap Dünyası yay, Konya, 2022
15- et-Tasrih bima tevatera fi nüzuli’l-Mesih, Tahkik yay, İstanbul, 2023
16- İmam Ebu Yusuf’un Hayatı, İlim ve Hikmet yay, Malatya, 2023
17- Kalbini Temizle, Gelenek yay, İstanbul, 2023
18- Nefsin Arzularından Uzaklaş, Gelenek yay, İstanbul, 2023
19- Kalbin Nefisle Mücadelesi, İstanbul, 2023
20-Hikmet Dolu Bir İbadet Namaz, İstanbul, 2023
21- Hz. Ebubekir’in Zühdü, Tekirdağ, 2024
22- Hz. Ömer’in Zühdü, Tekirdağ, 2024

C- Musahih olarak yapılan eser/tercüme:
1- Nurul Yakin Hz Muhammed, İtisam Yay, Musahhih: Enes Akhan

Akhan’ın eserlerine https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=Kitaphanemm adresinden ulaşabilir, imzalı olarak temin edebilirsiniz.

Instagram: @eenesakhan

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.