enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp gümüşhane gümüşhane haberler
DOLAR
7,1728
EURO
8,7316
ALTIN
415,76
BIST
1.483
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Gümüşhane
Çok Bulutlu
5°C
Gümüşhane
5°C
Çok Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
6°C
Cuma Parçalı Bulutlu
8°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
8°C
Pazar Karla Karışık Yağmur
7°C

Bölgesel Kalkınma Toplantısı Trabzon’da yapıldı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından ulusal kalkınmada yerel yönetimlerin yeri ve önemini vurgulamak amacıyla 11 farklı ilde düzenlenecek olan ‘Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantıları’nın 3’üncüsü, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde yapıldı.

Bölgesel Kalkınma Toplantısı Trabzon’da yapıldı
BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ.
0
A+
A-

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından ulusal kalkınmada yerel yönetimlerin yeri ve önemini vurgulamak amacıyla 11 farklı ilde düzenlenecek olan ‘Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantıları’nın 3’üncüsü, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde yapıldı.

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya, Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Birol Ekici, KTÜ Rektörü Hamdullah Çuvalcı, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkutlu, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Onur Adıyaman, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkan Vekili Dr. Muhammet Adak, Kalkınma Ajansı Daire Başkanı Caner Meydan ve Belediyeler Birliğine üye olan belediye başkanları katıldı.

HEPİMİZİN İNSANLIĞA KARŞI BORCU VAR

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Karadeniz bizim açımızdan çok önemli. Bizim bu coğrafyada ne kadar çok çalışmamız gerektiğini gösteren çok özel dönemler geçirdik. Coğrafya aynı zamanda karakterdir. Karadeniz insanını çok yakınen tanıma fırsatım oldu. Ne kadar pratiği çalışkan ve gayretli olduklarına buraya gelince şahit olduk. Karadenizli arkadaşlarımızla parlamentoda çok güzel çalıştık. Belediyeler Birliği cumhuriyetimizin en köklü kuruluşlarından bir tanesi. Dünya nereye gidiyor bugün biz ne yapmalıyız ne yapmamalıyız bunun istişaresini yapmak için buradayız. Koronavirüsü yaşıyoruz ve dolayıyla buradan çıkarmamız gereken çok önemli sonuçlar olduğuna da inanıyoruz. Herkesin huzurlu ve mutlu yaşadığı bir dünya istiyoruz. Yapacak çok işimiz var. Yeniden dünyayı kodlamazsak emanet olarak toprağı suyu havayı koruyamazsak insanı koruyamayız. Böyle bir dünya düzeninde ülkemizle ilgili çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Hepimizin insanlığa karşı borcu var. Su yönetimi en önemli başlıklardan bir tanesi, kuraklık en önemli sorunlardan bir tanesi. İyi yönetilmezse su yönetimi daha kötüye gidilebilir. Her bölgenin kendi hassasiyetleri var. Yeni dünya düzeninde özellikle turizmin yeni trendleri var. İşin önemli kısmı şehir ekonomileri. Bu ekonomileri iyi yönetmemiz gerekiyor. Bir şehrin fırsatlarını iyi kullanmamız lazım. Bölgesel kalkınma var artık. Şehir nasıl akıllanır, bir sorunu çözerken teknoloji aklınıza geliyorsa şehir akıllıdır. İklim biziz değişeceğiz. Her şey zihinlerde başlıyor. Bilim ve akılla şehrimizi kirleten unsurlardan korumamız lazım. Şehir ekonomisini yönetmemiz lazım. Bilge Ekonomisi ve Yeşil Ekonomi. bu iki unsur çok önemli. Pandemiden çıkardığımız dersle yeni dünya düzeninde hak ettiğimiz yeri alacağız. yerel kalkınma çok önemli. Kalkınma yerelde başlıyor. Karadeniz’in emrindeyiz, insanının emrindeyiz. Bizi dinlediğiniz için çok teşekkür ediyorum” dedi.

DÜNYADA YERELLEŞME EĞİLİMİ VAR

Son dönemde dünyada yerelleşme eğilimi olduğunu belirten Başkan Zorluoğlu, “Son 30-40 yılın iki temel eğilimine baktığımızda, bunlardan biri küreselleşme denen köklü bir değişim. Bütün dünyayı etkisi altına alan ve dünyayı adeta küçük bir köy haline getiren bir büyük eğilim. Halen daha bütün dünya ve ülkeler bu küreselleşme eğiliminin etkisi altında. Bu süreç tüm toplumların sosyo ekonomik ve kültürel hayatlarında büyük dönüşümlere yol açıyor. Kamu yönetimine ilişkin kavram ve değerler de bu süreçten etkileniyor. Son yıllarda küreselleşme ile birlikte çok bariz bir şekilde müşahede ettiğimiz bir eğilim de tüm dünyada bir yerelleşme eğilimi var. Bir taraftan merkezde bir güç var ama bir taraftan ülkeler bu gücü yerele doğru yatay olarak sivil toplum kuruluşlarına, yerel yönetimlere ve özel sektöre doğru dağıtma eğilimi içerisinde. Esasında globalizasyon ve yerelleşme sanki birbirine zıt gibi görünse de bu iki kavramın birbirini tamamladığını daha iyi anlıyoruz” dedi.

“Pandeminin en az zararla atlatılması için yerel yönetimlerin gücünü bir kez daha müşahede ettik” diyen Zorluoğlu, Türkiye pandemi sürecini çok iyi yönetildiğini söyledi.

Zorluoğlu, “Ülkemizin başarıları ile gurur duyuyoruz. Merkezi irade, Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde ta başından itibaren çok iyi şekilde örgütlendi. Gerekli kurumları kurdu, gerekli kararları aldı ve bunların uygulanması için yerele ciddi bir çerçeve çizdi. Bu başarılı uygulamanın diğer tarafından da yerel var. Valilikler ve kaymakamlıkların yerelde merkezin aldığı kararları etkin bir şekilde uygulama noktasında çok özverili çalıştıklarını, yine taşra teşkilatlarının büyük gayret gösterdiklerini hep beraber gördük. Hepsine yürekten teşekkür ediyorum. Valiliklerin yanında yerel yönetimlerimiz de bu süreçte çok etkin şekilde mücadele etti. Pandeminin en az zararla atlatılması için yerel yönetimlerin gücünü de bir kez daha müşahede ettik” diye konuştu.

BİZLERE YAKIŞMAYAN İŞLER YAPIYORUZ

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, “7 yıllık belediye başkanlığında belirli tecrübelerim oluştu. Özlük hakları noktasında konuşulan bu. Bunun hızlandırılmasını istiyor arkadaşlarımız. Bunun yanında bizim gibi küçük illerde nüfus hareketliliğini çok fazla olduğu yerler. Bizim de farklı taleplerimiz var. Nüfus idaresinin 1 ve 2. adresi var. 1. adresi dikkate alınıyor. Paylar geliyor bize. Yüzde 70’i 1. adresten yüzde 30’u da 2. adresten. 31 Aralık dendiği zaman bir savaş içerisindeyiz. Bizlere yakışmayan işler yapıyoruz. Nüfusların çok yüksek miktarda arttığını, sonra yarı yarıya düştüğünü… Çok gülünç duruma düşüyoruz. 38 bin nüfusum var. İl belediyesi olarak 2B grubundayım. 50 bin nüfusuna göre maaşımı alıyorum. İşçi memur sayısı ona göre. 50 bin üzerinden kendi İller Bankasından payımızı alalım. İllerde muhtarlıklara merkezde gerek yok. Bana göre ilçelerde beldelerde muhtarlıklar kaldırılsın. Belediyeler kendi bünyesinde bunu yürütebilir” dedi.

140 MİLYON LİRA DESTEK VERDİK

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, “Giresun’da şehrimizdeki belediyelerle birlikte istişare yaparak kovid ile ilgili mücadele ediyoruz. Esnaflarımız çok etkilendi. Onlara elimizden geldiğince destek oluyoruz. Esnaflarımızın bu zor dönemde onların kira, işgaliye gibi bir takım giderlerini karşılamaya çalıştık. Birçok destek verdik. Giresun Belediyesi olarak yatırımcılarımıza elimizden geldiğince destek vermeye çalışıyoruz. Şehrimizde 3 bin 80 kişi civarında istihdam sağladık. Ayrıca sosyal destek programı kapsamın toplamda nakdi destek olarak, çalışma ödeneği gibi iş verenlere destekler verdik. Genel anlamda yaklaşık 140 milyon lira hükümetimizden gelen destekler oldu. Büyükşehir değiliz, küçük şehir de değiliz. Mevcut açısından arada kalıyoruz. Sınırlarımız dahilinde projeler uygulayabiliyoruz. Onun için bu anlamda bir an önce yasa oluşturulması kanaatindeyiz” şeklinde konuştu.

YEREL YÖNETİMLERE YÜRÜTME ANLAMINDA YETKİ VERİLMELİ

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, “Kendi kültür kodlarımıza dönebilsek, çevreye daha duyarlı belediyeler yönetimler oluruz. Yerel yönetimler olarak Ak Parti döneminde ciddi anlamda düzenlemeler yapıldı güçlenme anlamında. Yargı ve yasama anlamında olmayacağı için bu üniter yapıya zarar vermeyecektir. Yapısal sorunların çözülmesi lazım. Merkezde 100 gücünüz varsa 20’sini yerele yolladığınızda 80 merkezde 20 idarede bir gücü var algılanıyor bu yanlış. Merkezde daha denetleyici zaman kalıyor, yerelde onların da orada problem çözme gücünü artırmış oluyorsunuz. Yerele yürütme anlamında yetkiler verilmesi çok önemli” ifadelerini kullandı.

40 MİLYAR LİRALIK YATIRIM KAZANDIRILDI

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Hakan Gültekin, “DOKAP’ın kurulma amaçlarından en önmeli noktalarından biri bölgenin turizm olarak gelişmesi hedefiydi. Bölgenin turizm master planı çıkarılarak gelişmesi hedeflendi. 2014-2018 yılları arasında DOKAP eylem planını hazırlayarak illerimizin ayrı ayrı sorunların tespiti ve çözümü ile ilgili bür süreç yaşandı. Bu kapsamda her bil il düzeyi ayrı ayrı çalışılarak 1287 sorun önerisi ve bu sorunların çözümü için bölge genelinde 484 adet çözüm önerisi alınmıştır. Tüm sorun ve önerilerin kent ekonomi aktörleri tarafından ortaya konulmuştur. 40 milyar liralık kamu yatırımı bölgemize kazandırıldı. Pandemiden sonra 2018 ve 2023 planımızı revize ederek 2021-2023 planımızı hazırlamaya başladık. Üretimle alakalı projelerin bize sunulmasını istiyoruz” dedi.

İNOVASYON KONUSUNDA DESTEK İSTİYORUZ

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, “Bayburt bulunduğu konum itibariyle birçok akının yapıldığı 1600 rakımlı yayla kentidir. 1828-29 Osmanlı-Rus savaşlarını yaşayan bir şehir. Türkiye’de en fazla göç veren illerden biriyiz. Bu bizde yara olarak derin izler bırakıyor. Problemleri çözme adına bir takım teknolojik gelişmeleri kullanıyoruz. İnsanımızı yöremizde tutmanın gayreti içerisindeyiz. Devletin ana konusu insanları orada tutacak konuları gündemine alması lazım. Belediyelerimize teknolojik gelişmeleri örnek gösterip uygulamalıyız. Çağı yakalamak istiyoruz. İnovasyon konusunda bir takım desteklerin bize ulaşması lazım” şeklinde ifadeler kullandı.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.